Co kryje povinné ručení?
Chcete mít přehled o tom, na co se vztahuje povinné ručení? ☝ Odpověď na tuto otázku i další informace o povinném ručení najdete na Prodej.finance.cz.
Povinné ručení musí mít dnes ze zákona každý, kdo vlastní nebo provozuje motorové vozidlo. Na silnici bez něj zkrátka vyjet nesmíte. Dříve povinné ručení krylo jen určitá rizika, ale dnes jsou k dostání i velmi výhodné balíčky částečně se překrývající s havarijním pojištěním. Základním účelem povinného ručení je nicméně zisk pojistné ochrany pro případ škody způsobené vaším vozem.
Co je povinné ručení
Povinné ručení, správně pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, musí mít ze zákona sjednaný každý člověk vlastnící osobní automobil nebo jiné motorové vozidlo. Pokud vyjedete na silnici bez povinného ručení, může vám být uložen peněžitý trest. Když navíc způsobíte nehodu, půjdou veškeré náklady na úhradu škod na zdraví či majetku z vaší vlastní kapsy.
A to se vám opravdu nevyplatí, zejména při cenách dnešních automobilů. U nich se mohou náklady na opravy vyšplhat až na stovky tisíců nebo dokonce miliony korun. Dobře vybrané povinné ručení vás tak může ochránit před výdaji, které by byly pro většinu lidí naprosto likvidační.
Vzhledem k tomu, že v dnešní době má automobil nebo motorku skoro každý, není divu, že si povinné ručení můžete sjednat u každé pojišťovny. Ty se navíc předhání v tom, aby klientům nabídly co nejlepší servis. Dříve sázely hlavně na snižování cen povinného ručení, dnes se snaží spíše obohacovat balíčky povinného ručení o nadstandardní služby.
Co hradí povinné ručení
Jak bylo již zmíněno, základním účelem povinného ručení je pojistná ochrana, pokud někomu jinému nechtěně způsobíte škodu provozem svého vozidla. Povinné ručení kryje konkrétně:
- Škody na cizím vozidle → Poškozenému budou uhrazeny náklady na opravy škod v plné výši.
- Škody na majetku → Náklady na opravy poškozených svodidel, plotů či sloupků.
- Škody na zdraví → Odškodnění za újmy způsobené zraněním, léčebné výdaje i ušlý zisk.
- Škody na životě → V případě úmrtí osob z nabouraného vozidla.
- Asistenční služby → Výdaje na odstranění dopravní nehody.
Povinné ručení ovšem nekryje škody na zdraví či majetku vlastníka vozu, který nehodu způsobil. Pokud chcete chránit za volantem i sebe, musíte si buď sjednat havarijní pojištění, nebo zapřemýšlet nad připojištěním k povinnému ručení.
Připojištění k povinnému ručení
Jak bylo již v úvodu zmíněno, moderní povinné ručení může zahrnovat téměř všechna rizika, která byla dříve součástí výhradně havarijních pojištění. Pojišťovny nabízí nejrůznější balíčky povinných ručení, do kterých může být zahrnuto:
- úrazové pojištění,
- pojištění čelních skel,
- střet se zvěří,
- poškození stojícího vozu zvířetem,
- odcizení vozidla nebo vandalismus,
- přírodní živly,
- náklady na půjčovné,
- pojištění zavazadel.
Zvýšenou péčí o zákazníka a bohatou nabídkou připojištění se pojišťovny snaží získat konkurenční výhodu. V podstatě si můžete povinné ručení sjednat natolik výhodné, aby téměř plnohodnotně nahradilo havarijní pojištění.
I tak to má ale jeden háček, kterým jsou nižší pojistné limity povinného ručení. Havarijko je tudíž lepší volbou v případě, že máte nový vůz za několik stovek tisíc či milionů. Majiteli staršího vozu se naopak nevyplatí platit drahé havarijní pojištění, proto raději sáhne po kvalitním připojištění k povinnému ručení.
Srovnání povinných ručení snadno a rychle
Při výběru povinného ručení je důležité si důkladně prostudovat podmínky a promyslet, jaké připojištění by se ve vašem případě vyplatilo. Abyste si udělali v pestré škále nabídek pojišťoven co nejlepší přehled, neváhejte využít náš srovnávač. Srovná všechny nabídky do přehledného žebříčku a pomůže vám s hledáním pojištění odpovídajícího vašim potřebám. Navíc si ho můžete sjednat snadno online.