Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Povinné ručení

Povinné ručení, přesněji pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, je pojištění, které musíte uzavřít ze zákona, pokud jste majitelem nebo provozovatelem motorového vozidla. Jinak řečeno, pokud máte auto nebo motorku, musíte mít povinné ručení.

Jak už bylo řečeno, mít uzavřené povinné ručení je povinnost ze zákona a porušení této povinnosti znamená trest. Konkrétně vám při nesplnění této povinnosti hrozí peněžitý trest (pokuta) a to až do výše 40 000 Kč. Kromě této pokuty vám hrozí i to, že pokud způsobíte někomu nepojištěným vozidlem škodu na majetku nebo na zdraví, budete muset veškeré tyto škody uhradit ze svého.

Jak je vidět, šetřit několik málo stokorun měsíčně a riskovat tak placení statisícové nebo i milionové škody se opravdu nevyplatí.

Co povinné ručení kryje

Získáváte s ním pojistnou ochranu pro případ škody způsobené provozem motorového vozidla. To zjednodušeně řečeno znamená, že když  někoho nabouráte, zaplatí se jeho škoda z vašeho povinného ručení a ne přímo z vaší peněženky. Při cenách aut není vůbec neobvyklé, že úmyslně či neúmyslně způsobíte někomu na jeho autě škodu za statisíce nebo dokonce miliony. Nehledě na možné škody na zdraví posádky nabouraného auta. 

Dobré povinné ručení vás může uchránit před placením milionů.

Konkrétně povinné ručení hradí skutečné škody na věcech a nutné náklady na jejich odstranění, škody vzniklé na zdraví nebo usmrcením, včetně nákladů na léčení zraněných, škody, které mají povahu ušlého zisku a účelně vynaložené náklady na právní zastoupení poškozeného v případech stanovených zákonem 168/1999 Sb

Srovnejte si povinné ručení

Co kryje povinné ručení?