Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Na jak vysokou hypotéku dosáhnu?

Na jak vysokou hypotéku dosáhnu a jak vysokou si mohu dovolit? ⭐ Odpovědi na tyto otázky a možnost srovnání nabídek hypoték najdete na Finance.cz.

Na výši hypotéky má vliv celá řada faktorů. Jedním z nejdůležitějších je výše vašich příjmů – čím více vyděláváte, tím vyšší hypoteční úvěr vám může banka poskytnout. Od dubna 2022 totiž Česká národní banka zpřísnila pravidla pro čerpání hypoték. Podívejte se, na jak vysokou hypotéku byste dosáhli vy, a vyzkoušejte náš srovnávač k porovnání aktuálních nabídek.

Jak velkou hypotéku dostanu

Jak vysokou hypotéku dostanu? To je jedna z nejčastějších otázek, které si zájemci o hypotéku kladou. Od 1. 4. 2022 vešla v platnost nová pravidla České národní banky (ČNB) pro nastavení limitů úvěrových ukazatelů. Hlavními rozhodujícími faktory jsou:

  • věk,
  • čistý příjem.

V praxi to pak může vypadat tak, že do banky půjde žádat o hypotéku mladý pár, který věří, že dokáže měsíčně splácet na hypotéku 25 tisíc korun. Banka jim ovšem může říct, že podle výše jejich příjmů mohou splácet maximálně 18 tisíc měsíčně.

Na první pohled se to může zdát jako zbytečně přísné. Tato opatření ČNB ovšem zavedla proto, aby se snížil počet lidí, kteří se při splácení hypotéky dostanou do finanční tísně. V dnešní době je totiž téměř nemožné pořídit si vlastní bydlení bez hypotéky, zejména pro mladé lidi.

Věk žadatele Celkový dluh žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu (DTI) Poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem (DSTI) Poměr úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV)
Pod 36 let 8,5 50% 90%
Nad 36 let 9,5 45% 80%

Věková hranice

Podmínky pro získání hypotéky jsou v současné době nastaveny tak, že je to výhodnější pro osoby mladší 36 let. Podle ČNB nyní mohou dlužit až 9,5násobek svého čistého ročního příjmu a splácet každý měsíc 50 % svého čistého měsíčního příjmu. Osoby starší 36 let musí splnit přísnější pravidla – mohou dlužit maximálně 8,5násobek svého ročního příjmu a splácet měsíčně maximálně 45 % čistého měsíčního výdělku.

Čistý příjem domácnosti

Druhým novým pravidlem, pro které neexistují žádné výjimky, je podle ČNB to, že výše měsíční hypoteční splátky nesmí přesáhnout 50 % žadatelova čistého měsíčního příjmu. Což znamená, že osoby s vyšším příjmem mají tudíž šanci dosáhnout na vyšší hypotéku. Měsíční příjem je nutné bance vždy doložit. Zaměstnanci předkládají potvrzení o výši příjmů, osoby samostatně výdělečně potřebují své příjmy doložit prostřednictvím daňového přiznání.

Jak vysokou hypotéku si mohu dovolit

Na tuto otázku byste si měli při plánování hypotéky odpovědět co nejdřív. Jenže co když váš čistý příjem ze zaměstnání nestačí na hypotéku, kterou byste si chtěli zřídit? Můžete zkusit lišácké řešení – pokud jste majitelem bytu a máte příjmy z pronájmu. Ty si totiž můžete započítat do celkové příjmu, takže pak dosáhnete na vyšší hypotéku.

Dalším řešením je spoluručitel. Mohou to být například rodiče nebo jiní blízcí příbuzní. Pokud si zřizujete hypotéku v manželství, manžel/manželka ručí za hypotéku společně s vámi automaticky.

Určitě si ale předem promyslete všechna pro a proti a ujasněte si, jak vysokou hypotéku si skutečně můžete dovolit. I když máte vysoké příjmy, které na splácení hypotéky postačí, měli byste mít nějaké peníze naspořené do rezervy. Vždy je lepší mít finanční polštář, který můžete využít, když se ceny energií, služeb či potravin zvýší.

A počítejte s tím, že pokud budete bance ručit domem nebo bytem, který kupujete, musíte mít naspořeno alespoň 10 % (osoby starší 36 let dokonce 20 %) z tržní ceny nemovitosti.

Vyzkoušejte srovnání hypoték

Pokud je pro vás hypotéka velká neznámá a netušíte, jak se v bohaté nabídce bank orientovat, vyzkoušejte náš srovnávač hypoték. Přehledně seřadí všechny aktuální nabídky podle výše úroků. Můžete si tak v klidu ujasnit, u jaké banky budete hypotéku poptávat. Případně můžete tento krok hned učinit online.

Pokud víte, kolik si chcete půjčit, a znáte výši úroků, které vám banka nabízí, můžete si prostřednictvím naší hypoteční kalkulačky spočítat, kolik peněz budete bance každý měsíc platit.