Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Hypotéka

Hypoteční úvěry patří mezi nejvíce žádané finanční půjčky na našem území. Nejčastěji se jedná o účelové úvěry na stavbu, rekonstrukci nebo modernizaci nemovitosti. Určujícím faktorem hypoték je i povinná zástava na nemovitost. Hypotéky jsou také právem považovány za nejlevnější úvěry.

Podle České národní banky jsou tři čtvrtiny celkového dluhu domácností tvořeny hypotečními úvěry. Jedná se tedy o zdaleka nejčastěji čerpané půjčky. I když na tom má také zásluhu i tradičně vysoký úvěrový limit. Ten mnohdy přesahuje částku i několika miliónů korun.

Další nej, kterým se může hypoteční úvěr pyšnit je velmi nízká úroková sazba. Oproti klasickým spotřebitelským půjčkám je v některých případech až poloviční. Může za to povinnost dlužníka ručit za půjčku nemovitostí. Pro banku je tento úvěr jeden z nejméně rizikových, a tudíž si za něj účtují jen malou úrokovou míru.

Typy hypotečních úvěrů

Původně byla hypotéka pouze finanční půjčka za účelem investování do nemovitosti. S rozvojem trhu ovšem přichází i další typ hypotéky. Tím je americká hypotéka. Tento typ úvěru je stejně jako původní hypotéka zajištěn zástavním právem na nemovitost. Peníze nicméně můžete použít prakticky na cokoliv.

Hypoteční úvěry lze dále třídit na:

Sjednání hypotéky

Sjednání hypotéky bývá obvykle administrativně náročnější než sjednání běžného spotřebitelského úvěru. Vzhledem k vysokému objemu půjčky věnují banky žadatelům větší pozornost a daleko prověřují jeho bonitu. Časově náročné je také ohodnocení zastavené nemovitosti a uložení zástavního práva.

Celý proces získání hypotéky můžete ovšem zjednodušit tak, že budete o hypoteční úvěr žádat přes online porovnání. Zde nejenže naleznete nejlevnější úvěr, ale také máte možnost zaslat bance žádost přes online formulář.

Porovnání hypotečních úvěrů
Na jak vysokou hypotéku dosáhnu?