Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Životní pojištění

Pojišťovny a různí vykutálení finanční poradci by nám nejraději nabídli všechny typy pojištění. Být pojištěný na vše a proti všem by sice bylo velice pěkné, ale poněkud drahé. Proto je důležité vybrat si taková pojištění, která mají pro pojištěného skutečný smysl.

Například životní pojištění není zrovna lacinou záležitostí, a proto je důležité zvážit jeho nutnost. Požadovat jej budou banky vždy při uzavírání hypotéky, leasingu či jiného vyššího úvěru. V takovém případě je životní pojištění povinné a bez něho vám banka úvěr neposkytne. V ostatních případech se jedná o dobrovolné pojištění, jehož uzavření závisí pouze a jen na vaší úvaze.

Vše pro bezpečí a ochranu rodiny

Kdy je však životní pojištění životně důležité je v případě existence rodiny. To platí pro případ, kdy jsou na pojištěném a jeho přijmu závislé další osoby. Typickým příkladem je muž, jenž živí manželku a dvě malé děti. Manželka je na mateřské a její příjem je minimální. Pokud by se manželovi stal smrtelný úraz, zůstala by se svými dětmi zcela bez prostředků. Přijít by mohli i o střechu nad hlavou, pokud by manžel nebyl dostatečně pojištěný. Nemluvě o tom, kde by vzali peníze na živobytí.

Jaké životní pojištění vybrat

V současné době pojišťovny nabízí rizikové životní pojištění, kapitálové životní pojištění a investiční životní pojištění. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Rizikové životní pojištění poskytuje pouze pojistnou ochranu pro případ smrti. Veškeré pojistné tedy jde pouze na krytí a pojištěný obdrží pojistné plnění pouze v případě vzniku pojistné události.

Druhé dva typy nazýváme jako rezervotvorné životní pojištění. Kromě pojistné ochrany zahrnují také spořicí či investiční složku. To znamená, že část vložených prostředků jde na pojistnou ochranu a část je spořena (na důchod) nebo investována do podílových fondů.

Kromě výběru typu životního pojištění je důležité také zvolit optimální pojistnou částku, která by měla v ideální případě odpovídat několikanásobku ročního platu. Podle výše zvolené pojistné částky se samozřejmě odvíjí výše pojistného. Pokud se k tomu připočte spořící či investiční složka a případně i další typy připojištění, může se pojistné vyšplhat na hodně vysokou částku.

Srovnejte si životní pojištění