Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Konsolidace nevýhodných půjček

Jak funguje konsolidace půjček? ❎ Konsolidace nevýhodných půjček může být řešením, pokud nezvládnete splácet několik půjček naráz.

Pokud jste se nechali nalákat na hromadu zdánlivě výhodných mikropůjček, úvěrů a jiných půjček, pravděpodobně už vám začínají splátky přerůstat přes hlavu. Jak z takové zapeklité situace vybruslit? Řešením může být spojení všech nevýhodných půjček do jedné jediné. Ve finále pak můžete snížit výši měsíční splátky až na polovinu. Jak tedy funguje konsolidace půjček?

Jak funguje konsolidace půjček

Konsolidace půjček, jinak také refinancování, je ve světe finančnictví poměrně mladým pojmem. V současné době tento produkt nabízí již většina bank i nebankovních společností, protože si čím dál více lidí na sebe bere více než jednu půjčku. A právě této cílové skupině je konsolidace určena.

Proces konsolidace funguje tak, že za vás banka zaplatí všechny půjčky (drobné i velké), které jste si do té chvíle sjednali. Poté vám poskytne jednu velkou novou půjčku ve výši odpovídající součtu původních závazků, kterou následně splácíte této bance.

Konsolidaci půjček banka pochopitelně nenabídne úplně každému. Významnou roli hraje v tomto případě bonita a to, zda je dlužník schopen novou půjčku řádně splácet. Extra výhodný nový úrok ke konsolidaci přitom nemohou očekávat osoby, které mají negativní záznam v registru dlužníků a mají problémy s placením závazků.

Proč jít do konsolidace nevýhodných půjček

Cílem konsolidace nevýhodných půjček je to, abyste mohli splácet jen jeden závazek a ušetřit. Novou měsíční splátku lze totiž snížit mnoha způsoby. Může to být nižší úrok, vynechání nejrůznějších poplatků či prodloužení doby splácení.

Ve finále pak můžete měsíčně splácet klidně i poloviční částku, pokud si vyberete šikovně. Nejen že platíte jen jeden závazek, ale také jen jeden úrok. To je asi ten nejzásadnější faktor, který se poté promítne do toho, že měsíčně ušetříte na splátkách klidně tisíce korun.

Můžete se ovšem dostat do situace, kdy budete závazek splácet déle, než jste měli nastaveno doposud. Nakonec tak můžete zaplatit v součtu mnohem vyšší částku. Na druhou stranu ale nebudete pod neustálým tlakem a dostanete dluhy pod kontrolu.

Splácení se navíc stane mnohem přehlednějším, neboť budete každý měsíc posílat jen jednu splátku. Termín splatnosti si tak budete muset ohlídat jen u jedné částky, takže se sníží riziko, že něco zapomenete uhradit včas. Ušetří se tím i transakční náklady a vy budete mít v neposlední řadě čistou hlavu. A co vše se dá dnes konsolidovat?

Co můžete konsolidovat:

  • bankovní i nebankovní půjčky,
  • kontokorenty,
  • kreditní karty,
  • mikropůjčky,
  • půjčky před výplatou,
  • leasingy a zajištěné půjčky (spíše výjimečně),
  • dokonce i hypotéky.

Dejte si pozor na to, že do konsolidace nelze zahrnout osobní půjčky od blízkých přátel nebo půjčky v rámci rodiny. Konsolidovat jinak můžete prakticky neomezené množství půjček, jen se musíte vejít do určitého limitu, který má daná banka nastavený. Celková suma dluhu většinou nesmí překročit 1 milion korun, nicméně existují banky poskytující i vyšší limit.

Tip: Pokud potřebujete operovat s vyššími finančními prostředky, můžete si nový úvěr naopak ještě navýšit.

Srovnání a sjednání konsolidace půjček

Ne každá banka nabízející konsolidaci půjček má skutečně výhodné podmínky. Proto se vám vyplatí vše si předem důkladně nastudovat a vybrat vhodného kandidáta pro konsolidaci s rozmyslem. Doporučujeme vyzkoušet náš srovnávač, ve kterém uvidíte všechny nabídky přehledně srovnané.