Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Jak funguje kreditní karta

Zajímá vás, co je kreditní karta a jak funguje? ⭐ S kreditkou se dá výhodně nakupovat, pokud víte, jak na to. Více zjistíte na Prodej.finance.cz.

Kreditní karta představuje nesmírně lákavý finanční produkt. V podstatě jde o úvěr od banky, který můžete využívat bez omezení a s kartou platit každý měsíc až do vyčerpání daného limitu. Aby vás ale poté nezaskočily tučné úroky, musíte kreditku využívat chytře. S kreditní kartou zkrátka musíte zacházet jinak než s klasickou debetní kartou. Jen tak se vám její používání skutečně vyplatí.

Co je kreditní karta

Než si vysvětlíme, jak přesně kreditní karta funguje, tak je důležité upozornit na to, že si ji většina lidí plete s debetní kartou. Na první pohled jsou od sebe k nerozeznání, nicméně mezi nimi panují diametrální rozdíly.

Debetní karta je karta, kterou dostáváte ke svému bankovnímu účtu a která vám umožňuje pracovat s penězi na vašem účtu. Jinými slovy s debetní kartou běžně platíte nákupy, nakupujete přes internet a vybíráte peníze z bankomatu. Operujete přitom se svými vlastními finančními prostředky. Kreditní karta ale funguje naprosto jinak.

Jak funguje kreditní karta

Kreditní karta se nepojí s žádným bankovním účtem. O její sjednání můžete zažádat u jakékoliv banky (i u té, kde nemáte žádný bankovní účet). Fyzicky vypadá stejně jako debetní karta, ale jde v podstatě o formu bankovního úvěru.

Na kreditní kartu vám banka každý měsíc poskytne určitý finanční obnos (limit je nastaven například na 30 tisíc korun), který můžete využívat k placení podle svých potřeb. Utrácíte tedy peníze banky, nikoliv své vlastní peníze.

Kreditní karta její výhody

Výhodou je, že máte po ruce neustále finanční rezervu. Nemusíte tak čekat, až vám přijde na účet výplata, a potřebné záležitosti můžete poplatit hned. Mezi další výhody, kterými se banky snaží klienty nalákat na kreditní karty, patří pestrá škála různých věrnostních programů, slev a dalších výhod. Placení s kreditní kartou v kamenných obchodech či po internetu tak může být překvapivě výhodné. V čem je tedy háček?

Kreditní karta a její nevýhody

Kreditní karta pochopitelně není zadarmo, tak jako jakýkoliv jiný úvěr nebo půjčka. To by se bankám skutečně nevyplatilo. Všechny peníze, které na ní utratíte, musíte bance v určitém časovém limitu vrátit. Tato doba se nazývá bezúročné období. Většinou netrvá déle než 55 dní.

Pokud na kreditní kartu vrátíte utracený obnos ještě před uplynutím bezúročného období, je to v pořádku a žádné úroky si banka účtovat nebude. To zní sice jednoduše a velice lákavě, jenže v praxi pak většina lidí zjistí, že nejsou schopni utracené peníze vracet včas. Po skončení bezúročného období jim začnou naskakovat tučné úroky, které se mohou blížit až 30 %.

Na výběr hotovosti s kreditkou zapomeňte

Vůbec nejhorším nápadem je vybírání peněz z bankomatu kreditní kartou, protože je to neskutečně nevýhodné. Výběry hotovosti s kreditní kartou jsou zpoplatněny, a to nemalou částkou. Výše poplatků se může pohybovat i v řádech stokorun, přestože si chcete vybrat jen malou hotovost. Vybraná částka se vám navíc okamžitě úročí, v tomto případě neplatí žádné bezúročné období.

Využití kreditní karty

Jak tedy kreditní kartu využívat, aby se vám to skutečně vyplatilo? Snažte se dodržovat několik základních opatření.

  • Než si kreditní kartu sjednáte, zjistěte si předem podmínky daného poskytovatele. → K porovnání nabídek můžete využít náš šikovný srovnávač.
  • Snažte se vždy splatit celý dluh v bezúročném období. → Vyhnete se tak úrokům.
  • Na výběry hotovosti používejte výhradně debetní kartu. → Skutečně se to vyplatí.
  • Zajímejte se o slevové a bonusové programy. → Nákupy s kreditkou tak můžete i ušetřit.