Zavolejte! Poradíme vám!

810 100 400
Po - Pá 9:00 - 17:00

Ceny elektřiny: Zjistěte, kolik platíte a jak ušetřit

Každý den do vašich zásuvek proudí neviditelná energie, která napájí ledničku, myčku, pračku, televizi nebo dobíjí váš chytrý telefon. Jednou za rok vám dodavatel elektřiny vystaví konečné vyúčtování, na kterém vidíte svoji spotřebu elektřiny a cenu. Pokud se vám zdá elektřina drahá, zkuste zapátrat po levnějším dodavateli. Podívejte se, z čeho je cena elektřiny tvořena a jak ušetřit.

Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

U elektřiny je to 50:50. Zhruba 50 procent ceny elektřiny tvoří regulované poplatky, zbytek připadá na obchodní složku (silovou elektřinu), kterou můžete změnou dodavatele ovlivnit. Elektřinu dnes prodává kolem 80 dodavatelů, kteří mají různé ceny. Rozdíl v ceně jedné odebrané megawatthodiny tak může být i kolem 250 korun. Dodavatelé účtují také různou výši měsíčního platu. U některých zaplatíte měsíčně 60 nebo 80 korun, u jiných třeba jen 20 korun měsíčně.

Cena silové elektřiny

Pokud hledáte levnějšího dodavatele elektřiny, pátrejte v ceníkách dodavatelů po ceně obchodní neboli silové elektřiny. Je to právě tato složka, která rozhoduje o tom, kolik změnou dodavatele ušetříte. Tvořená je z ceny megawatthodiny a měsíčního poplatku.

Regulované ceny elektřiny

silové elektřině je třeba připočítat ještě další poplatky, které zůstávají vždy stejné, protože se vážou k místu, kde energii spotřebováváte. Každoročně je vyhlašuje Energetický regulační úřad. Patří sem například platba za distribuci, měsíční poplatek za rezervovaný příkon, platba za systémové služby, poplatek Operátorovi trhu s elektřinou nebo příspěvek na obnovitelné zdroje energie.

TIP: Nezávislé srovnání cen elektřiny

Jaká je vaše cena elektřiny?

Tak důležitý údaj, jako je cena kWh elektřiny, na faktuře zatím (až na výjimky) nenajdete. Přesto si ji můžete snadno spočítat. Stačí celkovou roční spotřebu vydělit celkovou cenou elektřiny. Například za elektřinu ročně zaplatíte 10 009 korun a vaše spotřeba je 1 900 kWh ročně. Za jednu kilowatthodinu tak zaplatíte 5,27 korun.

Aktuální ceny elektřiny, které platíte u svého dodavatele, najdete v ceníkách, jež má většina společností umístěných na webu. Nahlédnout můžete také do svého vyúčtování, které vám dodavatel zasílá jednou za rok.

Spočítejte si cenu elektřiny

Zdá se vám, že za elektřinu platíte moc a hledáte možnosti úspory? Začněte tím, že si na webové kalkulačce elektřiny spočítáte svoji aktuální cenu a zjistíte, zda u některého z dodavatelů můžete ušetřit. Zvlášť pokud jste ještě dodavatele elektřiny neměnili, jsou šance na úsporu poměrně vysoké.

Vezměte si k ruce fakturu/roční vyúčtování elektřiny, kde najdete všechny potřebné údaje, které je nutné do kalkulačky elektřiny zanést. Kromě roční spotřeby je to i distribuční sazba (například D02d, D25d nebo D45d) a distribuční region, ve kterém elektřinu odebíráte. Při výběru nového dodavatele sledujte především ceny silové elektřiny, které rozhodují o úspoře. Zvažte i bonusy, které vám dodavatel nabízí, nebo typ smlouvy (na dobu určitou či na dobu neurčitou).


Čtěte také:
Ceny plynu: Víte, kolik platíte a jak ušetřit?


Kolik ušetříte změnou dodavatele elektřiny?

Změnou dodavatele elektřiny můžete ušetřit stovky až tisíce korun ročně. Záleží hlavně na vaší spotřebě. Podívejte se na konkrétní příklady.

Domácnost, která elektřinou svítí

Domácnost žije ve městě v bytě a elektřinu používá na svícení a napájení běžných domácích spotřebičů. Elektřinou nevytápí a neohřívá vodu. Ročně spotřebuje kolem 2 MWh energie.

  • Dominantní dodavatel elektřiny účtuje za MWh 1 213 korun a měsíční plat stanovil na 60 korun. K tomu je třeba připočítat ještě regulované poplatky. Ročně domácnost zaplatí 10 419 korun.
  • Alternativní dodavatel nabízí cenu 960 korun za MWh a měsíční plat ve výši 25 korun. K tomu je třeba připočítat ještě regulované poplatky. Domácnost by v tomto případě za elektřinu zaplatila 9 299 korun a ušetřila by 1 120 korun.

Domácnost, která elektřinou ohřívá vodu

Domácnost žije v rodinném domku a elektřinu používá na svícení, napájení běžných domácích spotřebičů a na ohřev vody. Ročně spotřebuje kolem 5,6 MWh energie.

  • Dominantní dodavatel elektřiny účtuje za MWh ve vysokém tarifu 1 511 korun, v nízkém tarifu 895 korun a měsíční plat stanovil na 60 korun. K tomu je třeba připočítat ještě regulované poplatky. Ročně domácnost zaplatí 22 939 korun.
  • Alternativní dodavatel nabízí cenu 1 135 korun za MWh ve vysokém tarifu, 715 korun za MWh v nízkém tarifu a měsíční plat ve výši 25 korun. K tomu je třeba připočítat ještě regulované poplatky. Domácnost by v tomto případě za elektřinu zaplatila 20 358 korun a ušetřila by 2 581 korun.


Prodej.finance.cz

Chci změnit dodavatele
a

ušetřit až 8 000 Kč

POROVNAT NABÍDKY

 

Publikováno: 6.3.2017

Partneři

alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text