Zavolejte! Poradíme vám!

810 100 400
Po - Pá 9:00 - 17:00

100% hypotéky se už neposkytují. Kolik vám banka půjčí?

Banka už vám nepůjčí na celou nemovitost. Od dubna 2017 můžete získat úvěr ve výši maximálně 90 % zástavní hodnoty nemovitosti. Kde vzít zbytek peněz, když nemáte vlastní úspory?

Maximálně 90procentní hypotéky

Stoprocentní hypotéky banky na základě doporučení České národní banky (ČNB) neposkytují od října 2016. Od dubna 2017 činí maximální LTV (loan to value ratio) 90 %. LTV udává poměr mezi zástavní hodnotou nemovitosti a výší úvěru. Čím nižší LTV je, tím klient pro banku méně rizikový a tam mu tak může poskytnout nižší úrokovou sazbu. To je mimochodem důvodem, proč byly 100procentní hypotéky většinou znatelně dražší.  Zpřísněná doporučení ČNB ohledně poskytování hypoték s vyšší LTV mají za cíl zchladit hypoteční trh, čímž se stane vlastní bydlení hůře dostupné. Hypoteční úvěry s LTV mezi 80 a 90 % navíc budou dle doporučení ČNB moci tvořit maximálně 15 % objemu sjednaných hypoték, což způsobí jejich zdražení. Banky se budou prostřednictvím ceny snažit regulovat objem dle požadavků ČNB.

TIP: Pomůžeme vám vybrat správnou hypotéku

Kde vzít zbytek peněz, kdy vám banka nepůjčí na 100 % hodnoty?

Neznamená to však, že pokud nebudete mít vlastní úspory, je pořízení vlastního bydlení nereálné. Nejpříznivějším řešením takové situace je dofinancování chybějících peněz úvěrem ze stavebního spoření, což se v praxi často dělá. Řešením může být i dozajištění jinou nemovitostí, například domem rodičů. Tato možnost není v praxi častá, ale může to být šikovná alternativa. Uvedené řešení většinou využijí hlavně mladé rodiny. Spočívá v tom, že další nemovitostí navýšíte hodnotu zástavy, čímž v podstatě můžete hypotékou zaplatit celý byt či dům a LTV nebude 100 %, ale výrazně nižší. Díky tomu dosáhnete i na lepší úrokovou sazbu. Ať už vyřešíte nedostatek vlastních finančních prostředků dalším úvěrem nebo navýšením zástavy, lze doporučit nepřekračovat 80procentní hranici LTV. Jak je uvedeno výše, nad LTV 80 % lze očekávat výrazně vyšší sazbu.


Čtěte také: 
Refinancování hypotéky je jednoduché. Můžete ušetřit i tisíce na každé splátce


Neukvapujte se a dobře zvažte náklady

Protože je poptávka po vlastním bydlení stále vysoká, ceny díky tomu rostou. Rozhodně není vhodné dofinancovávat zbytek kupní ceny drahými úvěry. V takovém případě se nebojte pořízení bydlení odložit na později, až ceny nemovitostí poklesnou. Nejde jen o drahý způsob dofinancování, ale také náklad spojený s 4% daní z nabytí nemovité věci a dalšími penězi na vybavení domácnosti. Rozhodně tedy nákup nemovitosti dobře předem promyslete a financování proberte s hypotečním specialistou. Problémem je také, že úrokové sazby jsou na minimech a můžou jen růst a spolu s tím i náklady domácnosti na splátky úvěrů. Pokud si dnes sjednáte hypotéku, nová úroková sazba, kterou vám banka nabídne po skončení fixace, bude pravděpodobně spíše vyšší a tím i vyšší splátka. Není tedy rozumné spěchat a kupovat dům nebo byt za každou cenu. Raději pečlivě hledejte vhodnou nemovitost za přijatelnou cenu a dejte na zdravý rozum.

Prodej.finance.cz

Vyřídíme Vám hypotéku

ZDARMA

POROVNAT NABÍDKY

Publikováno: 27.3.2017

Partneři

alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text