Zavolejte! Poradíme vám!

810 100 400
Po - Pá 9:00 - 17:00

Nejvýhodnější půjčka - jak ji poznat

Uvažujete o půjčce na vybavení domácnosti, rekonstrukci koupelny, nákup auta nebo na cokoliv jiného? Ať už se rozhodnete vyřídit si půjčku na přepážce banky, u nezávislého finančního poradce nebo online, držte se při výběru jednoduchých pravidel. Ukážeme vám, jak vybrat půjčku, se kterou budete spokojeni.

Půjčky dnes nabízí řada bank i nebankovních úvěrových společností. Půjčku si můžete sjednat na pobočce banky nebo online na internetu.  Než začnete hledat nejvýhodnější nabídku půjčky, například na portálu prodej.finance.cz, udělejte si jasno v tom, který typ půjčky pro vás bude nejvýhodnější. Nejdůležitějšími parametry u půjček jsou minimální a maximální výše půjčky, doba splatnosti, výše úroku spolu s ukazatelem RPSN (pozn. roční procentní sazba nákladů) a způsob zajištění úvěru. Doplňkovými parametry výběru mohou být poplatky za sjednání úvěru, jeho vedení, další doplňkové služby a pojištění.

Jak vybrat správnou půjčku?    

Na začátku si položte otázku, jak s vypůjčenými penězi naložíte. Pokud plánujete využít půjčku na rekonstrukci nebo modernizaci bydlení, zateplení domu, výměnu starého neekologického kotle za nový, nákup auta, motorky či jiného dopravního prostředku, studium nebo sloučení několika starších půjček do jedné (tzv. konsolidace), zajímejte se o nabídku účelových úvěrů. U tohoto typu úvěrů je dán účel možného využití a můžete získat výhodnější úrokovou sazbu. Další kategorií jsou neúčelové úvěry, kdy můžete vypůjčené peníze využít na cokoliv.
Na nákup vybavení domácnosti, notebooku, telefonu a jiné elektroniky, zahradní techniky, bazénu, vybavení dílny nebo třeba luxusního zájezdu využívají Češi obvykle bezúčelové hotovostní úvěry. Půjčit si můžete částku od 5 tisíc až do jednoho milionu korun. Doba splatnosti se nejčastěji pohybuje od 12 měsíců do 7 let.

TIP: Vyberte si nevýhodnější půjčku

RPSN odkryje výhodnost půjčky

Úrokové sazby úvěrů na spotřebu v posledních letech mírně klesají. Podle statistiky České národní banky dosahovaly v lednu 2017 úrokové sazby z úvěrů na spotřebu 10,33 %. Minimální úrokové sazby u spotřebitelských úvěrů se u jednotlivých bank a nebankovních úvěrových společností liší, obvykle se pohybují mezi 5,9 do 17 % p.a. Najdou se však i nabídky s mnohem vyšší úrokovou sazbou. Vybírat mezi jednotlivými nabídkami se tedy rozhodně vyplatí.
Při výběru půjčky neporovnávejte pouze výši úrokových sazeb, ale hodnoty ukazatele RPSN. Tento ukazatel zahrnuje veškeré náklady spojené s půjčkou. Mohou sem patřit například poplatky za sjednání půjčky, vedení úvěrového účtu či volitelné pojištění sjednané k půjčce. 

Půjčky na velmi krátkou dobu

V posledních letech získaly na českém trhu pevné místo i půjčky na velmi krátkou dobu. Často se nazývají jako půjčky před výplatou nebo také mikropůjčky. Obvykle se jedná o půjčku několika tisíců korun, kterou musíte splatit do jednoho měsíce. Existují i nabídky, u kterých si můžete za další poplatek dobu splatnosti půjčky prodloužit. U těchto typů půjček věnujte pozornost úrokovým sazbám, výši RPSN a sankčním poplatkům v případě pozdní platby. Některé společnosti si za krátkodobou půjčku účtují velmi vysoké úroky.


Čtěte také:
100% hypotéky se už neposkytují. Kolik vám banka půjčí?
Refinancování hypotéky je jednoduché. Můžete ušetřit i tisíce na každé splátce


Solidní úvěrová společnost si žadatele o půjčku prověří

Všechny férové banky a nebankovní úvěrové společnosti prověřují bonitu žadatele o půjčku. Při sjednávání půjčky budete muset uvést několik osobních údajů. Obvykle jsou vyžadovány dva doklady totožnosti, dále musíte uvést výši a zdroj příjmů a celkovou výši aktuálních splátek jiných úvěrů a půjček. Úvěrové společnosti prověřují žadatele o půjčku v úvěrových registrech. Nejznámější jsou tyto registry: Bankovní registr klientských informací (zkratka BRKI), Nebankovní registr klientských informací (zkratka NRKI) a Solus. Registry obsahují informace o platební morálce žadatelů o půjčku, tedy zda splácí všechny své závazky včas a v plné výši. Zájemci o půjčku, kteří řádně splácejí své závazky, obvykle dosáhnou na výhodnější úrokovou sazbu.

Prodej.finance.cz

Sjednat půjčku on-line 
a

získat výhodný úrok

POROVNAT NABÍDKY

 

Publikováno: 13.3.2017

Partneři

alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text