Zavolejte! Poradíme vám!

810 100 400
Po - Pá 9:00 - 17:00

Ceny plynu: Víte, kolik platíte a jak ušetřit?

Topíte doma zemním plynem? Nebo ho využíváte na vaření a ohřev vody? Víte, že změnou dodavatele ovlivníte 80 procent ceny plynu a můžete tak ušetřit až tisíce korun ročně? Podívejte se, jak je cena zemního plynu tvořena a kdy se vyyplatí dodavatele změnit.

Cena zemního plynu: Jak je tvořena?

Na českém energetickém trhu dnes se zemním plynem obchoduje kolem 80 dodavatelů. Ti prodávají zemní plyn za různou cenu. Rozdíly na jedné megawatthodině tak mohou být až 200 korun. Stejně tak jsou markantní i rozdíly v cenách měsíčního platu, některý dodavatel vám naúčtuje 20 korun měsíčně za odběrné místo, jiný 150 korun. Cenu zemního plynu se proto vyplatí sledovat.

Obchodní složka ceny zemního plynu

Přibližně 80 procent ceny zemního plynu tvoří obchodní složka. To je ta část ceny zemního plynu, kterou můžete změnou dodavatele ovlivnit. Skládá se z platby za megawatthodinu a měsíčního platu.

Regulované platby za zemní plyn

Zbytek ceny zemního plynu tvoří regulované poplatky. Do nich spadá například platba za distribuci, přepravu plynu a za služby operátora trhu. Tyto platby zůstávají vždy stejné, i když dodavatele změníte. Každoročně je vyhlašuje Energetický regulační úřad ve svém cenovém rozhodnutí.

TIP: Získejte nezavislé srovnání cen plynu

Jak zjistit cenu zemního plynu?

Plynoměr počítá spotřebu zemního plynu ve vaší domácnosti v kubíkách, ale na faktuře je spotřeba většinou udávána v megawatthodinách (MWh). Najdete na ní i přepočet z kubíků (metrů krychlových) na megawatthodiny. Použít ale můžete také jednoduchý vzorec, kdy platí, že 1 m3 = 10,55 kWh = 0,01055 MWh.

Cenu zemního plynu, kterou platíte, zjistíte z  vyúčtování, jež vám dodavatel zasílá vždy jednou za rok. Záleží na tom, kdy u vás probíhá odečet spotřeby zemního plynu, což se regionálně liší. Aktuální cenu zemního plynu zjistíte také z ceníků dodavatelů zveřejněných na jejich webových stránkách nebo můžete použít online kalkulačku ceny zemního plynu.

Jak si spočítat cenu zemního plynu?

Zvažujete, že změníte dodavatele zemního plynu? Potom si vezměte k ruce fakturu (poslední vyúčtování) nebo alespoň smlouvu, kterou jste s dodavatelem uzavřeli. Na faktuře najděte celkovou roční spotřebu a zadejte ji do kalkulačky. Nezapomeňte zvolit i další parametry, například místo/distribuční region, kde zemní plyn odebíráte.

Kalkulačka vám poté spočítá, kolik můžete změnou dodavatele ušetřit. Sledujte především cenu za megawatthodinu a měsíční plat. V potaz vezměte i typ smlouvy, který vám dodavatel nabízí (na dobu neurčitou či na dobu určitou), nebo různé druhy bonusů.


Čtěte také:
Ceny elektřiny: Zjistěte, kolik platíte a jak ušetřit


Kolik ušetříte změnou dodavatele plynu?

Především domácnosti s vyšší spotřebou zemního plynu mohou změnou dodavatele ušetřit až několik tisíc korun ročně. Podívejme se na výpočet konkrétní úspory modelových domácností.

Domácnost, která na plynu vaří

Domácnost v panelovém bytě používá zemní plyn na pečení a vaření. Ročně spotřebuje 990 kWh zemního plynu.

  • U dominantního dodavatele stojí MWh 1 192,24 korun, k tomu je účtováno ještě 6,30 korun jako měsíční plat. Připočítat je třeba regulované poplatky. Ročně za zemní plyn zaplatí 3 050 korun.
  • Alternativní dodavatel účtuje 785 korun za MWh a 10 korun jako měsíční plat. Připočítat je třeba regulované poplatky. Domácnost by ročně zaplatila 2 616 korun a ušetřila by tak 434 korun.

Domácnost, která plynem vytápí

Domácnost v rodinném domku používá zemní plyn na vytápění a ročně spotřebuje 32 MWh energie.

  • U dominantního dodavatele stojí MWh 894,60 korun, k tomu je účtováno ještě 106,20 korun jako měsíční plat. Připočítat je třeba regulované poplatky. Ročně za zemní plyn zaplatí 45 834 korun.
  • Alternativní dodavatel účtuje 735 korun za MWh a 23 korun jako měsíční plat. Připočítat je třeba regulované poplatky. Domácnost by ročně zaplatila 38 437 korun a ušetřila by tak 7 397 korun.


Prodej.finance.cz

Změnit dodavatele

s úsporou až 5 000 Kč

POROVNAT NABÍDKY

Publikováno: 6.3.2017

Partneři

alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text