Zavolejte! Poradíme vám!

810 100 400
Po - Pá 9:00 - 17:00

Kdy změnit dodavatele plynu a jaké jsou výpovědní doby?

Cena zemního plynu je navázána na cenu ropy, a to s několikaměsíčním zpožděním. Pokud ropa zlevňuje, lze očekávat, že bude klesat i cena zemního plynu a naopak. Cenu zemního plynu ovlivňují i další kritéria, například jeho množství na trhu, mírné nebo naopak tuhé zimy, kurz koruny vůči euru nebo dolaru. Když cena zemního plynu klesá, je především pro domácnosti, které ho používají k vytápění, výhodné dodavatele změnit.

Kdy podat výpověď a změnit dodavatele?

Ve chvíli, kdy se pro změnu dodavatele zemního plynu rozhodnete, vám může tento krok zkomplikovat smlouva, kterou máte uzavřenou se svým dodavatelem. Existují dva základní typy smluvních závazků. 

  • Smlouva na dobu neurčitou vám dává volnost, protože ji můžete kdykoli během roku vypovědět a bez rizika sankcí dodavatele změnit. Po (většinou) tříměsíční výpovědní lhůtě začínáte zemní plyn odebírat od nové společnosti.
     
  • Smlouva na dobu určitou je vázaná k určitému datu a zavazuje vás odebírat od dodavatele zemní plyn na jeden, dva nebo tři roky. Výjimečně dokonce na pět nebo deset let! Po tuto dobu nelze smlouvu vypovědět, jinak se vystavujete smluvní pokutě. Navíc, smlouvu na dobu určitou je nutné vypovědět vždy ke konkrétnímu datu, a zpravidla s předstihem (některé společnosti požadují doručit výpověď 3 měsíce předem, jiným stačí 20 dnů). Pokud smlouva není vypovězena, nekončí, ale většinou se automaticky prodlužuje


Smlouva bez závazku a se závazkem

Doba, kdy můžete dodavatele zemního plynu změnit, proto do velké míry závisí na vašem stávajícím závazku. Výhodou smluv na dobu neurčitou je, že od dodavatele můžete odejít kdykoli. Na druhou stranu, když se společnosti upíšete na dva nebo tři roky, zpravidla získáte nižší cenu. Na trhu ale najdete i takové dodavatele, kteří vám dodají levný zemní plyn a uzavřou s vámi smlouvu na dobu neurčitou.


Kdy je nejlepší měnit dodavatele plynu?

Pokud máte smlouvu bez závazku a můžete dodavatele plynu změnit kdykoli, je vhodné sledovat pohyb na energetické burze nebo ceníky dodavatelů. Některé společnosti přicházejí s akčními nabídkami v průběhu roku, nové ceny se ale objevují především na podzim. Vhodná doba pro změnu dodavatele zemního plynu ale může být i na jaře nebo v průběhu léta, kdy ceny rovněž mohou klesat. Navíc v tomto období si připravíte cenu na podzim, kdy začíná topná sezóna. 
 

Chci změnit dodavatele
a

ušetřit až 8 000 Kč

POROVNAT NABÍDKY

 

Partneři

alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text