Zavolejte! Poradíme vám!

810 100 400
Po - Pá 9:00 - 17:00

Kdy je nejlepší doba změnit dodavatele elektřiny?

Dodavatele elektřiny může ze zákona změnit každý odběratel, domácnost i firma, a to zdarma. Ceny elektřiny na energetických burzách během roku kolísají, a to se projevuje i v ceníkách dodavatelů, především u různých akčních produktů. O tom, kdy je nejvhodnější doba pro změnu dodavatele elektřiny rozhoduje trh, ale také výpovědní lhůta uvedená ve vaší stávající smlouvě. 

Standardní výpovědní doba je 3 měsíce

Domácnost a firmy, které zatím dodavatele neměnily nebo nepodepisovaly dodatek na změnu produktové řady, budou mít pravděpodobně uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou. Tento typ smlouvy býval dříve standardem.
Smlouvu na dobu neurčitou je možné vypovědět kdykoli v průběhu roku bez rizika sankcí nebo smluvních pokut. Většinou se s nimi pojí 3měsíční výpovědní lhůta. Po jejím vypršení začíná do zásuvek odběratele proudit levnější elektřina. Lidé a firmy, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou, si tak mohou libovolně v průběhu roku vybrat nového dodavatele, třeba v době, kdy ceny na energetických burzách klesají a objeví se nové akční nabídky.


Výpovědní lhůta u smluv na dobu určitou

Jinak je to se smlouvami na dobu určitou. Tento typ smluv není možné vypovědět kdykoli v průběhu roku, ale vždy ke konkrétnímu datu, a to zpravidla několik týdnů až měsíců před tím, než se znovu automaticky prodlouží. Některé společnosti požadují zaslat výpověď 3 měsíce dopředu, jiné 20 dnů předem. Pokud je výpověď smlouvy na dobu určitou podaná nesprávně, může po vás stávající dodavatel požadovat sankce
Smlouvy na dobu určitou dnes používají velcí dodavatelé, jako je společnost ČEZ, RWE, E.ON, PRE nebo Pražská plynárenská, stejně jako alternativní dodavatelé, například společnosti Bohemia Energy nebo Centropol. Některé společnosti dávají na výběr mezi smlouvou na dobu určitou a smlouvou bez závazku. Rizikem smluv na dobu určitou je, že někdy v nich není jasně uvedeno, do kdy platí, resp. kdy se znovu automaticky prodlužují. Na druhou stranu, většinou se s nimi pojí nižší ceny než v případě klasických smluv bez závazku.


Kdy měnit dodavatele elektřiny?

Trh s elektřinou je nevyzpytatelný a záleží především na nákupní strategii dodavatelů, jaké ceny domácnostem a firmám nabídnou. Někdy ceny energií klesají na jaře, kdy může být výhodné uzavřít novou smlouvu s dodavatelem elektřiny. Jindy je trh příznivý na konci roku. Rozhodně se ale vyplatí situaci sledovat a čas od času ceny překontrolovat a zjistit, zda můžete změnou dodavatele elektřiny ušetřit.
 

Změnit dodavatele

s úsporou až 5 000 Kč

POROVNAT NABÍDKY

Partneři

alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text
alternativní text